Az alapanyagcsere (BMR) az az energiamennyiség, amire a szervezetnek teljes nyugalomban szüksége van az alapvető funkcióinak fenntartásához: nyugalmi légzés, szívverés, emésztés, testhőmérséklet fenntartás, stb. Nem releváns, hogy ez az összmennyiség zsírból, szénhidrátból vagy fehérjéből származik. Csak az energia mennyisége számít. Ennek értéke egyénfüggő, átlag embernél 1300-1700 kcal között van, azonban ettől jócskán eltérő is lehet.
Az alapanyagcsere a következő tényezőktől függ:
- Nem: Más a hormonrendszer és más az izomzat testsúlyhoz viszonyított aránya. Egy férfin több az izom a súlyához képest, ez növeli az energiaigényt.
- Kor: Itt is a hormonrendszerről van szó, valamint az izomtömeg a kor előrehaladtával csökken, így csökken a kalóriaigény is.
- Súly: Itt az aktív testtömeg, tehát az izom a meghatározó. (Már harmadszor utalok az izomtömeg jelentőségére.)
- Testmagasság: Hatást gyakorol az imént említett testsúlyra, valamint növeli a testfelületet, ezáltal a hő leadást.
- Hőszigetelés: Minél jobban van testzsírral szigetelve a test, annál kevesebb hőt kell termelni a szervezetnek.
- Ruházat: Szintén szigetelés.
- Betegség: Láz esetén a szervezet több hőt termel, ami növeli a kalória felhasználást. (termo zsírégetők erre játszanak)
Látható, hogy az izomzat domináló tényező az alapanyagcserénkben. Ennek magyarázata, hogy az izomzat a nap 24 órájában energiát használ, kalóriát éget. Ezért van, hogy fogyókúra alatt a szervezetünk próbálja ezt a „kalóriarablót” redukálni.
Egy izmosabb ember több kalóriát éget el, mint egy kevésbé izmos. Neki ugyanis van egy non-stop működő kalóriaégető gépezete. Így egy izmosabb ember könnyebben tudja megtartani/elérni a zsírszegény testet. Tehát egy olyan edzés, ami izomzatot épít fel, pozitív hatást gyakorol az alapanyagcserére, ezáltal a kalóriamérlegre.
Az alapanyagcserénk kiegészülve a munkavégzés illetve a szabadidős tevékenységek energiaigényével adja meg a napi kalóriaigényünket. Érdemes tennünk egy próbát, ha épp stagnál a tömegünk. Próbáljuk összeszámolni egy hét alatt mennyi a kalória bevitelünk a szokásos életritmusunk mellett, ebből megkaphatjuk jelenleg mennyi a napi kalóriaigényünk. Innét kezdve pedig a bevitt energia csökkentésével vagy a felhasználás növelésével megpróbálhatunk negatív kalóriamérleget produkálni. Viszont figyelem! Egyikkel se essünk túlzásba, veszély lehet a vitaminhiány, ásványi anyagok hiánya, stb. S még ott a jojó effektus is!