Egy edzés által felhasznált energiamennyiség nem csupán az edzés alatt elégetett energiából áll. A szervezetnek az edzés következtében létrejövő energiaveszteséget ki kell egyensúlyoznia, a szerkezeti károsodásokat megjavítania, illetve szuperkompenzál is. Ezt nevezzük utóégető hatásnak.
Egy kardióedzés után ez egy egyszerű alapkiegyensúlyozásból áll. Egy erőedzés alatt, ahol nagyobb fizikai munkát végzünk, az izomzat rengeteg mikrosérülést szenved (ez okozza az izomlázat), ilyenkor a szervezetnek az alapkiegyensúlyozáson felül a szerkezeti károsodásokat is regenerálnia kell, ami egy nagyon energiaigényes folyamat. Ezért az utóégető hatás egy erőedzés után sokkal nagyobb, mint egy állóképességi edzés után.
Emellett megállapítható, hogy egy intenzív erőedzés alatt megközelítőleg annyi energia használódik el, mint egy átlagos kardióedzésen. Itt megjegyezném, amikor egy erőedzést az intenzív szóval jellemzünk, az nem azt jelenti, hogy keveset pihenünk, lihegünk, izzadunk, hanem az izommunka nagyságára utal.
Íme egy mérési példa az edzés alatti energiafelhasználásra az IRON SYSTEMNÉL (Mastermind Kai Schumacher): lassú futás 500 kcal, közepes futás 850 kcal, Hot Iron 2. 800 kcal, Iron Cross 750 kcal, Cross training kb. 800 kcal.
Ehhez adódik hozzá az utóégető hatás, ami elég hosszú, 24-48 órás folyamat. (Gondolom mindenki tapasztalta meddig ki tud tartani egy izomláz.) Ennek a nagyságát megadni számokban nagyon nehézkes, sok mindentől függ. A megdolgozott izomtömegek nagysága, intenzitás, egyéni hormonrendszer, stb. Így csak becsült értékeket mondok: kardió zsíranyagcsere 70 kcal, intervall kardió 200 kcal, cross training 300 kcal, hot iron 1-2 450 kcal, iron cross 600 kcal.
Látható, hogy a különböző erőedzések energiafelhasználása sokkal nagyobb, mint az állóképességi, illetve a kardióedzéseké. Továbbá az alapanyagcsere gyorsító hatása is nagyobb az erőedzéseknek.
Végül összefoglalva a teljesség igénye nélkül a következő előnyei vannak egy erőedzésnek: 1. magasabb a munkavégzés energiaforgalma, 2. magasabb az utóégető hatás, 3. alapanyagcsere pozitív befolyásolása, 4. feszes test kialakulása, 5. szarkopénia megelőzése/mérséklése 6. jobb életminőség, különösen idősebb korban, 7. hátproblémák megelőzése, megszüntetése, 8. ízületi problémák megelőzése, megszüntetése, 9. teljesítménynövekedés, stb-stb.