Munkám során nap mint nap szembesülök vele, hogy a sportoló, edzésekre járó emberek milyen szinten tájékozatlanok, tudatlanok, rosszul informáltak, téves elvekkel rendelkeznek azzal kapcsolatban, amit csinálnak. Ez indított el bennem egy olyan gondolatot, hogy heti rendszerességgel, egy-egy sarkalatos témát körüljárva, kielemezve segítsem azt a sajnos nem túl széles réteget, aki rendszeres edzésekkel tesz az egészsége, céljai elérése érdekében. Írásaim tények, személyes tapasztalatok és saját vélemény alapján formálom. Mindenki azt fogad el belőle, amit akar....
Sorozatom első részének címe: Mi az edzés?
Íme:
"Minden nap futok a buszra és ebben jól elfáradok." "Esténként sétálni megyek a kutyámmal, az elég jó iramot diktál." "Szerdánként edzek aerobik órán, mivel ott úgy elfáradok..." "Egész éjszaka táncoltam a diszkóban, jól megizzadtam, az is edzés."
Szubjektíven ezekhez hasonló gondolatok határozzák meg az edzés fogalmát, de mi van tudományos és reális értelemben.
1. "Edzés alatt azon tevékenységek összességét értjük, melyek a testi teljesítőképesség tervszerű emelkedéséhez vezetnek." (Nett, 1960)
2. Az edzés célzott izom összehúzódások szisztematikus ismétlése, melyek morfológiai és funkcionális változásokat eredményeznek" (Hollmann/Hettinger, 1999)
A definíciókból a következő 3 alap építőkő szűrhető le: CÉLZOTT, SZISZTEMATIKUS, TERVSZERŰ.
Célzott: Minden kívánt edzéshatásnak meg van a megfelelő ingere és pontosan azt kell alkalmazni, nem valami mást! SAID elv! (Ezt később, azt edzéselméleti részben tárgyalom) Fontos, hogy küszöb feletti pozitív edzésingerrel zavarjuk meg a homeosztázist.
Szisztematikus: Egy adott edzésinger idővel elvész. A terhelési összetevők időszerű változtatásával, gyakorlatok változtatásával tudjuk fenntartani a pozitív edzésingert.
Tervszerű: Céljaink eléréséhez célirányos intézkedésre van szükség. Csak megfelelő terv birtokában tudjuk azokat elérni.
Fitness órát látogatók körében például egy téveszme, amikor "Toning" (aerobik, alakformáló, has-láb-popsi óra) órákra járnak bizonyos testrészek feszesítése, testzsír csökkentés vagy hátfájás, csontritkulás megelőzése céljából. A semminél jobbak, de egy megfelelően felépített erőedzés hatékonyságával megközelítőleg sem érnek fel...
Általános jelenség, hogy vendégek jönnek ki erőedzésekről csurom vizesen, lihegve, szinte lóg a nyelvük. S azt gondolják: de jó órán voltam, de jót edzettem...Ezt látva, magamban mindig kérdem én, hogy lehetett ez jó edzés, hogy tudtak úgy megfelelő minőségű izommunkát végezni, hogy közben olyan intenzív anaerob folyamatokat végeznek, hogy ömlik róluk a víz. Hogy tudták így megadni az adott izmoknak a pozitív edzésingert? Megmondom én. Sehogy! Ennyi erővel mehettek volna aerobikra is, Mert nem erőedzést végeztek. Inkább erősítették a szív és érrendszerüket, állóképességüket,mint az izomzatukat. Ami persze nem baj. Csak azon az óratípuson elvileg nem az a cél. A vendégek nem azért mennek oda... de mégis elégedetten jönnek ki, mert azt hiszik azt kapták.
Többször hallottam beszélgetni órákra járókat, akik bizonyos edzőket azért tekintenek jónak és kemény edzőnek, mert mindenből nagyon kurva sokat kell csinálni és hát az azért nagyon kemény. Felér másik három edzéssel... No comment!
Még egyszer: CÉLZOTT (megfelelő edzésinger), SZISZTEMATIKUS, TERVSZERŰ.